Blir «e-sigaretten» løsningen på tobakksproblemet? Forskningsstatus om elektroniske sigaretter
Rapport 2012 fra Statens institutt for rusmiddelforskning (SIRUS). Forfatter: Karl Erik Lund
Jakten på ”den ufarlige sigaretten” har pågått helt siden slutten av 1950 årene, da de første epidemiologiske undersøkelsene kunne dokumentere at sigarettrøyking medførte betydelige helserisiko. I 1960-årene lanserte tobakksindustrien sigaretter med et ’beskyttende’ filter. Ca tjue år seinere kom sigaretter med lavere innhold av tjære og nikotin merket ’light’ eller ’mild’.
Disse nyvinningene resulterte imidlertid ikke i redusert helserisiko for brukeren. Etter århundreskiftet har nikotinmarkedet fått enda en sigarettype med påstått skadereduserende effekt – den elektroniske sigaretten. Tilbyderne denne gang er en uensartet gruppe av småprodusenter som foreløpig verken har tilknytning til tobakks- eller legemiddelindustri.
Fra helsehold har e-sigaretten fått blandet mottakelse. Kunnskapen om produktet og dens effekter er liten. SIRUS har identifisert den ferske og tematisk meget varierte forskningen om e-sigaretten. I denne rapporten gir SIRUS, for første gang på norsk, en samlet framstilling av bidragene.
Les rapporten >> Blir «e-sigaretten» løsningen på tobakksproblemet? Forskningsstatus om elektroniske sigaretter