Norske media har i sommer vært fulle av fortellinger om drap, voldtekter og annen vold ved feriestedet Sunny Beach ved Svartehavet.Vinklingen har stort sett vært ensidig, men fokus på hvor farlig det er å oppholde seg i Bulgaria. Aftenposten har i det siste hatt følgende overskrifter: La folk slippe Bulgaria (26.7.), Ambassadøren tar opp ”Bloody Beach” med regjeringen (25.7.),Tragediene hoper seg opp i Sunny Beach(20.7).
Turistene behandles lite kritisk av media: som uskyldige ofre for en brutal kultur. Dårlig oppførsel – beruselse og provokasjoner fra turistenes side har det vært skrevet lite om.
Ett unntak er oppslaget ”Drit fulle skrålende gjenger”(Aftenposten 25.7.)
Og tilsvarende triste hendelser på andre feriedestinasjoner har ikke vært viet medias oppmerksomhet.
Sunny Beach er ikke Bulgaria
Sunny Beach har lenge vært klassikeren for pakketurister til Bulgaria. Reiselivsjournalister beskriver Svartehavskysten som reisemålet som gir mest for pengene. Dette området har nå størst relativ vekst i pakketurisme i hele Europa. Over 50000 norske charterturister vil i år besøke området.
Hva er Sunny Beach ? Sunny Beach er en konstruksjon som består av en kompakt betongjungel, hoteller, diskoteker langs en vakker 8 km lang sandstrand .Stedet er ideelt både for ”charter-turisten” og ”partyturisten”. Vi finner samme globaliserte turist-konsept over alt i verden. På samme måter som flyplasser, er mange turistmaskiner like. Vi fant et annet og kanskje mer autentisk Bulgaria ved å besøke noen familier som bodde i en landsby bare noen få kilometer fra Sunny Beach i sommer.
Karl Johan og Sunny Beach
I boka ”Bittersøtt” gir professor Willy Pedersen erfaringsnære fortellinger om rusens dobbelthet, både smerte og lyst. Fra forskningen vet vi at det ikke er tilfeldig hvem som utsettes for vold. Tid,sted og andre kontekstuelle faktorer spiller inn. Men samme trusselbilde og årsaksmekanismer gjelder på Karl Johansgate som på Sunny Beach. Rusmidler er med i de fleste tilfellene, og alkoholprisene utgjør i Bulgaria en brøkdel av prisene i Norge. Rusforskningen forteller oss at tilgjengelighet og pris i stor grad bestemmer bruk av alkohol. Det som skjer når antall skjenkesteder øker, er at en større andel av alkoholforbruket skjer på utesteder. Vi finner mange skjenkesteder og tilfeller av overskjenking begge steder. Den beste individuelle forebygging er derfor å unngå overstadig beruselse og ikke befinne deg på feil sted på feil tidspunkt.
Charter-turister og party-turister.
En stor del av charterturistene som trekkes mot Sunny Beach er unge party-turister som kommer til stedet for å feste. Festen starter gjerne på flyet sydover. Stedet har etablert seg som et ”hot spot” og overtatt en del av populariteten til Aya Napa og Ibiza. Utestedene prydes av lettkledte ”party-girls” som reklamerer for bestemte alkoholmerker. Produsentene tilbyr gratis drinker og tilbud som: ”2 flasker for prisen til 1”.
Også reiseselskaper og lokale festarrangører gjør sitt for å fremme ruskultur gjennom en rekke arrangementer der alkoholen flyter fritt. Ruskulturen er langt på vei ”institusjonalisert” gjennom ritualer som barrunder, som kan ende ut i å krype fra bar til bar (”bar crawling.”) Fraværende skjenkekontroll og politi gjør ikke situasjonen lettere. Actis retter fokus på reiselivsbransjens ansvar(Dagbladet 29.juli 2007).Organisasjonen tar til ordet for selskapenes ansvar for å velge reisemål, markedsføring, advarsler i forkant og valg av lokale aktiviteter.
Rusrelaterte problemer har både strukturelle og individuelle årsaker. Medias behandling av Sunny Beach denne sommeren har i for stor grad demonisert en spesifikk destinasjon og underkommunisert turistenes ansvar for egne handlinger.
PS: Kronikken bygger på et kortere ”feltarbeid” (observasjon og intervjuer) ved Svartehavskysten juli 2007.